Kalendarz wydarzeń
maj 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Aktualności

Spotkanie sołtysów z terenu LGD „Kraina wokół Lublina"

DSC 0268 wynikW niedzielę 7 lipca w miejscowości Kępa Borzechowska gm. Borzechów tradycyjnie – już po raz siódmy spotkali się sołtysi z terenu LGD „Kraina wokół Lublina". Na zaproszenie do udziału w spotkaniu odpowiedziało blisko 300 osób: sołtysi ze wszystkich gmin członkowskich naszej LGD, przedstawiciele samorządów gminnych, członkowie LGD „Kraina wokół Lublina" oraz zaproszeni goście.

W pierwszej części spotkania, która dotyczyła „Dobrych praktyk" w realizacji inicjatyw oddolnych w sołectwach na terenie powiatu lubelskiego zaprezentowane zostały osiągnięcia sołectw dotyczące wydarzeń kulturalnych, patriotycznych, integracyjnych, sportowych edukacyjnych charytatywnych itp. Zaprezentowanych zostało 18 inicjatyw zrealizowanych przez sołectwa: Osiedle Nr 1 w Bychawie, Osiedle nr 2 w Bychawie – wspólna inicjatywa; Chmiel Pierwszy, Chmiel Drugi –Chmiel-Kolonia – wspólna inicjatywa; Chmielnik Kolonia Pierwsza; Czerniejów Kolonia; Dębszczyzna; Dębówka; Giełczew Pierwsza, Giełczew Druga – wspólna inicjatywa; Gutanów; Kawka; Kierz; Krężnica Okrągła; Marynin; Marysin; Moszna, Piotrków Pierwszy; Wierciszów; Wola Niemiecka; Bełżyce –Wzgórze.
Wśród zrealizowanych projektów były wydarzenia organizowane w partnerstwie dwóch lub trzech sołectw, finansowane ze składek mieszkańców, „funduszu sołeckiego", z grantów w ramach projektów grantowych LGD „Kraina wokół Lublin" innych źródeł zewnętrznych. Natomiast popularną i jak się okazuje bardzo potrzebną inicjatywą w sołectwach, są obchody „Dnia Sąsiada". Tego dotyczyły 3 wydarzenia zaprezentowane podczas spotkania, zorganizowane w bardzo różny sposób, z ciekawym programem i atrakcjami dla uczestników. Wspólnym mianownikiem wszystkich inicjatyw, było często podkreślane przez sołtysów w prezentacjach, duże zaangażowanie mieszkańców w ich realizację. Zgłoszone przez sołtysów projekty wzięły udział w „Konkursie na najciekawszą inicjatywę zrealizowaną przez sołectwo działające na obszarze LGD „Kraina wokół Lublina". Oczekiwanym przez wszystkim momentem spotkania było rozstrzygniecie tego konkursu.

Komisja konkursowa wybrała najciekawsze inicjatywy:

I miejsce – Piotrków Pierwszy– „630 lecie miejscowości Piotrków"
II miejsce – Dębszczyzna – „Jak drzewiej bywało – od ziarenka do bochenka- Dębszczyzna";
III miejsce – Gutanów - „Przyjemne i pożyteczne – międzypokoleniowe warsztaty aktywizujące".

Wyróżniono również 6 kolejnych inicjatyw:

„Wspólnie dla integracji" - Osiedle nr 1 w Bychawie, Osiedle nr 2 w Bychawie, „Dzień Dziecka w Chmielu" - Chmiel Pierwszy, Chmiel Drugi, Chmiel-Kolonia.
„Dzień Sąsiada 2019" – Czerniejów Kolonia
„Ognisko Niepodległościowe – Giełczew Pierwsza, Giełczew Druga.
„ Klub WŁÓCZYKIJE I PRZYJACIELE" – Kierz.
„Międzypokoleniowe warsztaty w gminie Bełżyce skierowane do grup defaworyzowanych zorganizowane przez Stowarzyszenie Kreatywnych Kobiet „Stokrotka"- Bełżyce –Wzgórze.
Po konkursowych emocjach uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z aktualnymi informacjami związanymi z rolniczym handlem detalicznym zaprezentowanymi podczas wykładu autorstwa Pani Wioletty Wilkos – Wiceprezesa Oddziału Lubelskiego Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Druga część spotkania sołtysów miała charakter pikniku. We wspaniałym otoczeniu „Rancza przy lesie" uczestnicy mogli zmierzyć się w konkurencjach „parasportowych". Do udziału w konkursach zgłosiło się wielu dzielnych sołtysów, pomimo, że dyscypliny z pozoru nieskomplikowane - wymagały nie tyle siły co sprytu, a przede wszystkim dużo poczucia humoru.

Przy entuzjastycznym dopingu publiczności panie sołtyski i panowie sołtysi rywalizowali ze sobą w niecodziennych konkurencjach o zagadkowych nazwach: „Sołeckie lanie wody", „Blisko coraz bliżej", „Sołeckie rozwiązywanie problemów" czy „A na imię miała właśnie.."

Podczas Pikniku nie zabrakło wrażeń artystycznych za sprawą wspaniałego występu grupy teatralnej „Być kobietą" z gminy Głusk, która rozbawiła i „rozśpiewała" całą salę.

W trakcie Pikniku była również możliwość skorzystania z porad na stoiskach informacyjnych zorganizowanych przez: LGD „Kraina wokół Lublina" oraz Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli – Zespół Doradców w Bełżycach.
Dziękujemy wszystkim a szczególne sołtysom biorącym udział w konkursach, za aktywne uczestnictwo oraz miłą atmosferę sprzyjającą integracji i wymianie doświadczeń. Dziękujemy Gminie Borzechów za współpracę przy organizacji Pikniku oraz firmie Mirpol Sp. z o.o w Strzyżewicach, która przekazała
swoje produkty na nagrody i upominki dla uczestników.

Spotkanie „Dobre praktyki" w realizacji inicjatyw oddolnych w sołectwach na terenie powiatu lubelskiego organizowane było przez: Sekretariat Regionalny KSOW Województwa Lubelskiego dla partnerów KSOW i podlega refundacji ze środków pochodzących z Pomocy Technicznej PROW na lata 2014 – 2020.

01 logo

Wyszukiwarka
Newsletter